مطلب دیجیتال

جمعه 19 آبان 1396


تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره بین المللی عکس ورزشی
مهلت ارسال آثار به چهارمین جشنواره بین المللی عکس ورزشی که 16 آبان به پایان رسیده بود تا 26 آبان تمدید شد.

به گزارش ستاد خبری چهارمین جشنواره بین المللی عکس ورزشی، تا پایان روز 16 آبان، بیش از 330 هنرمند از 43 کشور با 1500 عکس در این رویداد ثبت نام کرده اند. آثاری از کشورهایی مانند برزیل، آلمان، انگلیس، اسلواکی، ویتنام، روسیه، هند، بنگلادش، بحرین، بوسنی، مالزی، صربستان، اسپانیا، ترکیه، اوکراین و‌...به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

این جشنواره با استفاده از دبیرخانه دیجیتال مربوط به نمایندگی فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) در ایران برگزار می شود و علاقه مندان جهت شرکت در این جشنواره می توانند تا 26 آبان ماه با مراجعه به سایت رسمی به نشانی www.Sport.Salon.Photo نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام کنند.

یازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی ایران و چهارمین جشنواره عکس ورزشی با همکاری وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و پارلمپیک، وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، سازمان صداوسیما، شهرداری تهران و دیگر نهادهای مرتبط با فدراسیون ورزشی کارگران از 27 تا 29 آذرماه 1396 به دبیری سید مجتبی علوی در تهران برگزار می شود.

 • نظرات() 
 • جمعه 19 آبان 1396


  انتقاد تند خواننده سرشناس انگلیسی از ترامپ
  عضو سابق گروه موسیقی «بیتلز» در صحبت‌های تازه‌ای رییس‌جمهور آمریکا را مسئول از میان رفتن بسیاری دستاوردهای بین‌المللی در زمینه محیط زیست خواند.

  پل مک‌کارتنی خواننده سرشناس انگلیسی با انتقاد از دیدگاه دونالد ترامپ درباره تغییرات اقلیمی، برخی کارهای او را مصداق «دیوانگی» دانست.

   پل مک‌کارتنی عضو سابق گروه موسیقی «بیتلز» در صحبت‌های تازه‌ای رییس‌جمهور آمریکا را مسئول از میان رفتن بسیاری دستاوردهای بین‌المللی در زمینه محیط زیست خواند.

  دونالد ترامپ چندی پیش در ماه ژوئن آمریکا را از معاهده پاریس برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بیرون آورد. او از جمله افرادی است که تحقیقات علمی درباره گرمایش جهانی را باور ندارد و آن را توطئه‌ای از سوی چینی‌ها برای گرفتن قدرت رقابت از صنایع آمریکایی می‌داند.  مک‌کارتنی که معمولا علاقه‌ای به مصاحبه ندارد در این باره گفت: «شایعه دانستن گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی از سوی فردی مانند ترامپ برای من و افرادی که مثل من فکر می‌کنند چیزی جز دیوانگی نیست.»

  او که در برنامه‌ای درباره تاثیر دامپروری روی محیط‌زیست صحبت می‌کرد در ادامه گفت:‌ «شاید زمان خوبی باشد که تلاشمان را بیشتر کنیم و با جلب توجه مردم به آن‌ها یادآوری کنیم که علیرغم وجود کسانی مانند ترامپ هنوز هم می‌توانیم کاری انجام دهیم.»

  خواننده سرشناس انگلیسی که مدت‌ها است گوشت مصرف نمی‌کند،‌ گفت:‌ «‌در آغاز برای علاقه به حیوانات دست به این کار زدم اما الان این عمل به یک حرکت در راستای حفظ محیط زیست تبدیل شده است.»

 • نظرات() 
 • جمعه 19 آبان 1396


  کشف آثار دوره ساسانی در چهارمحال و بختیاری
  فصل اول کاوش باستان شناختی تپه بردنکون متعلق به دوره ساسانی به کشف اثر مهرهای گلی فراوانی منجر شد که نشان از اهمیت تجاری و اقتصادی این محوطه دارد.

  علیرضا خسروزاده سرپرست هیأت کاوش با اعلام این خبر گفت: بر اساس یافته های پرشمار سطحی به دست آمده به نظر می رسد استقرار در این محوطه اساساً مربوط به دوره ساسانی باشد، هرچند شماری سفال اشکانی و مس و سنگ نیز از سطح این تپه یافت شد.

  وی تصریح کرد : در چند سال اخیر بر اثر حفاری های قاچاق، سطح این محوطه به شکل گودال‌های متعدد درآمده، لایه‌های فرهنگی آن تخریب و مواد فرهنگی آن به یغما رفته است.

  او افزود: نخستین فصل کاوش این محوطه با هدف جلوگیری از تخریب، ویرانی و غارت مواد فرهنگی آن توسط سودجویان آثار باستانی و آموزش صحیح و علمی داشنجویان با استفاده از روش های علمی کاوش و روش های علمی ثبت و ضبط آثار به دست آمده از کاوش، توسط هیئت مشترک از دانشگاه شهرکرد و میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری انجام شد.

  این باستان شناس افزود: یکی از مهمترین اهداف نظری برنامه کاوش در تپه بَردنَکون، پی بردن به برهم کنش های جوامع انسانی در این منطقه و مناطق همجوار، شناخت ویژگی ها و کارکرد بنای نسبتاً بزرگ محوطه است.

  عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد گفت : از دیگر اهداف انجام این کاوش می توان به شناخت دوره های استقراری و روشن ساختن توالی فرهنگی محوطه و به دست آوردن اطلاعات دقیق تری در ارتباط با سیستم اقتصادی مردم فارسان در دوره اشکانی و ساسانی اشاره کرد.

  تخریب بیشترین بخش های تپه

  خسرو زاده با اشاره به اینکه با توجه به شمار فراوان چاله های حفاری قاچاق ایجاد شده بر سطح تپه که قطر بعضی از آنها به حدود ۵ تا ۸ متر و عمق ۱۰ متر می رسد تصریح کرد: بیشتر بخش های محوطه تخریب و نابود شده و تنها بخش های اندکی از محوطه تقریباً سالم و دست نخورده باقی مانده است.

  او اظهار داشت :به دلیل وجود چاله های حفاری سازه های معماری این محوطه نیز به شدت تخریب شده است به گونه ای که در بخش های کاوش شده که شامل ۲ ترانشه ۱۰×۱۰ متر بود این حجم از تخریب را به راحتی می توان دید.

  وی افزود:آنچه در یک فصل کاوش در این محوطه یافت شد اثر مهرهای گلی فراوانی است که نشان دهنده اهمیت تجاری و اقتصادی این محوطه می باشد.

  مرکز فعال دوره ساسانی

  به گفته این باستان شناس ،این تعداد گل مهر در کنار ساخت و سازهای عظیم خشتی و آجری همچنین نشان می دهد که این محوطه یکی از مراکز فعال اداری، اقتصادی، و بازرگانی دوره ساسانی در جنوب غرب ایران است.

  عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد افزود: مطالعه این اثر مهرها اهمیت بسیار زیادی در شناخت تقسیمات استانی، اداری، نام مکان ها و افراد این بخش از امپراتوری ساسانی دارد که تاکنون هیچ آگاهی از آن نداشته ایم.

  این باستان شناس تصریح کرد :در کاوش فصل اول همچنین شماری شیئ فلزی، شیشه ای و یک سکه نیز یافت شد.

  او افزود :تپه بَردنَکون در فاصله ۴/۲ کیلومتری جنوب شرق روستای ده چشمه در استان چهارمحال و بختیاری و روی تپه ای تقریباً بیضی شکل، قرار گرفته است. بر اساس پراکندگی یافته های سطحی پرشمار آن مساحت این محوطه دایره ای به قطر ۱۵۰ متر است و ارتفاع بالای تپه از کف دشت نیز ۲۰ متر می باشد

 • نظرات() 
 • جمعه 19 آبان 1396


  چند انتقاد و پیشنهاد به نمایشگاه مطبوعات
  نمایشگاه مطبوعات تبدیل به محلی شده است که مسؤولان بیایند و تلاش شود گفت‌وگویی با آن‌ها شکل بگیرد و انعکاس‌هایی هم داشته باشد.

  بیژن نفیسی درباره‌ی خروجی نمایشگاه مطبوعات معتقد است: اصولا نمایشگاه باید محلی برای حضور مردم و چالش بین آنها و رسانه‌ها شود تا اگر بحث، انتقاد یا سوالی دارند مطرح کنند و رسانه‌ها هم خواسته‌های مردم را پویاتر دنبال و نیازهایشان را برآورده کنند که این را در نمایشگاه نمی‌بینیم. نمایشگاه مطبوعات حتی به بازتاب جریاناتی که در دل خودش رخ داد هم نپرداخت.

  این روزنامه‌نگار پیشکسوت در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ نمایشگاه مطبوعات امسال که به تازگی پایان یافته است، توضیح داد: مطبوعات هر روز در دکه‌ها نمایشگاه دارند؛ منتها اینکه اگر بخواهیم محلی از ارج و قرب را برای همه رسانه‌ها قائل شویم بد نیست که این نمایشگاه دایر شود. همیشه هم نمی‌شود منفی نگاه کرد. اما نکات زیادی در برگزاری نمایشگاه و خروجی آن وجود دارد که محلی از اعراب بوده است.

  وی در همین زمینه اظهار کرد: امسال تعدادی از رسانه‌ها در نمایشگاه‌ها شرکت نکردند؛ چرا این جریان دنبال نشد؛ البته تعدادی بیانیه دادند و تعدادی هم علت را مطرح نکردند. اصولا اگر نمایشگاه محلی برای حضور مردم باشد و چالشی بین رسانه‌ها و مردم ایجاد شود تا اگر بحث، انتقاد یا سوالی دارند مطرح کنند و به نوعی فرصتی باشد که به یک جمع‌بندی برسند تا خواسته‌های مردم را پویاتر دنبال و نیازهایشان را برآورده کنند، نمایشگاه خروجی مثبتی خواهد داشت اما فعلا این ویژگی را نمی‌بینیم.

  نفیسی درباره‌ی شاکله نمایشگاه مطبوعات اظهار کرد: نمایشگاه مطبوعات تبدیل به محلی شده است که مسؤولان بیایند و تلاش شود گفت‌وگویی با آن‌ها شکل بگیرد و انعکاس‌هایی هم داشته باشد. در حالی که مسؤولان ما همیشه هستند. این نمایشگاه باید جایگاهی برای مردم باشد که مسائل‌شان را مطرح کنند. در طول برگزاری نمایشگاه امسال، شدت اعتراض مالباختگان از حادثه‌های پلاسکو، کاسپین و پدیده بالا بود؛ چرا هیچ یک از رسانه‌های ما گفت‌وگویی با این افراد ترتیب ندادند. متأسفانه ما هم در بخش رسانه دچار مشکل هستیم و کارمان را جدی نمی‌گیریم. این اعتراض‌ها فرصتی بود تا به جای اینکه فقط شعار بدهند، رسانه‌ها با آن‌ها به گفت‌وگو بنشینند. حتی سخنرانی‌شان هم انعکاس پیدا نکرد؛ چرا بازتاب این جریانات را نداریم که این خود جای بحث دارد. پس هدف ما از برگزاری نمایشگاه مطبوعات چیست؟!

  این روزنامه‌نگار قدیمی با اشاره به مقطع زمانی که نمایشگاه مطبوعات در کنار نمایشگاه کتاب، از بازتاب و خروجی بهتری برخوردار بود، گفت: نمایشگاه مطبوعات یک زمان با نمایشگاه کتاب ادغام شده بود و به هر حال نمایشگاه کتاب بازتاب جهانی دارد. زمانی که این دو نمایشگاه از هم تفکیک شدند، نمایشگاه مطبوعات باید هدفی برای خود تعیین می‌کرد. در حال حاضر پس از گذشت چندین دوره از نمایشگاه مطبوعات، آیا قابلیت‌های رسانه‌ها نشان داده می‌شود، اگر این قابلیت‌ها وجود داشته باشد باید هر روز باشد و نه سالانه.

  نفیسی درباره‌ی نشست‌هایی که در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، مطرح کرد: باید تعریف‌های مشخص‌تری از نمایشگاه و نشست‌هایی که برگزار شد، شکل می‌گرفت. نشست‌هایی که برگزار شد باید عمیق‌تر به مشکلات جامعه بپردازد. مثلا اینکه تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر روی رسانه‌های چاپی چگونه خواهد بود؟ نقش رسانه‌های چاپی چیست؟ یک طرف رسانه، مخاطب است و بدون مخاطب رسانه‌ای وجود ندارد؛ بنابراین باید توازنی بین هر دو باشد.

  این روزنامه‌نگار در عین حال درباره ابتکارات نمایشگاه مطبوعات پیشنهادهایی را مطرح کرد و گفت: برای نمونه دانشکده‌های روزنامه‌نگاری می‌توانند موقع برگزاری نمایشگاه، کلاس‌ها و تشکیلات‌شان را به نمایشگاه بیاورند اما چرا چنین چیزی ندیدیم؟ ما به میزان زیادی رشته ارتباطات از دانشگاه‌های مختلف داریم. می‌توانستند به اجبار واحد درسی‌شان شود که به عنوان کارورزی در نمایشگاه مطبوعات فعالیت کنند. یعنی از یک طرف متولی وزارت علوم و یک طرف متولی نمایشگاه وزارت ارشاد می‌شد.

  او در عین حال بیان کرد: الان نمی‌دانیم دستاورد نمایشگاه مطبوعات چه بوده است و از نمایشگاهی که برگزار شد چه نتیجه‌ای گرفتیم؟ این‌ها همه مسئله است و باید سعی کنیم برای رابطه دو طرفه رسانه و مخاطب راهی پیدا کنیم. نمایشگاه و رسانه‌ها استقبال مخاطب را لازم دارند. رسانه‌ها باید زمینه آن را فراهم کنند. مردم باید در رسانه‌ها خودشان را ببینند و پاسخ‌هایشان را پیدا کنند. زمانی که پاسخ‌هایشان را نبینند سراغ رسانه‌ها نمی‌آیند.

  نفیسی با تأکید بر اینکه تیراژ رسانه‌های ما نسبت به جمعیت‌مان کم است، اظهار کرد: البته شبکه‌های اجتماعی بی‌تأثیر نبوده‌اند. اگر آن را به عنوان تهدید در نظر بگیریم می‌توانیم به عنوان یک فرصت از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم. آیا رسانه‌ها توانسته‌اند این تهدید را تبدیل به فرصت کنند؟

  این روزنامه‌نگار پیشکسوت در پایان گفت‌وگوی خود درباره خروجی نمایشگاه مطبوعات گفت: اگر نمایشگاه مطبوعات به این شیوه ادامه پیدا کند ممکن است دیگر کسی نیاید. متأسفانه پل رسانه‌های ما و مخاطبان هنوز ساخته نشده است. هنوز احتیاج به بازنگری در شیوه‌های برگزاری نمایشگاه را داریم.

  نفیسی در پایان اقتصاد رسانه را یکی از مباحث مهم در رسانه‌ها دانست که همچنان فقدان این دانش اغلب رسانه‌ها را با ضعف مواجه کرده است.

  او درباره بالا رفتن تیراژ روزنامه‌ها هم این گونه گفت: مطبوعات دیگر مشتاق نیستند که تیراژشان بالا باشد چرا که هزینه‌های بالایی دارند. نگذاریم رسانه‌های نوشتاری ما بیش از این آسیب ببینند.

 • نظرات() 
 • جمعه 19 آبان 1396


  ممنوعیت تردد کشتی در مرکز تاریخی ونیز
  روزانه حدود ۶۰ هزار گردشگر که از میزان جمعیت ونیز نیز بیشتر است از این شهر زیبا دیدن می‌کنند.

  شهردار ونیز از اعمال ممنوعیت تردد کشتی‌های بزرگ گردشگری در منطقه تاریخی این شهر خبر داد.

  به نقل از گاردین، قایق‌های پارویی و تاکسی‌های آبی در شهر ونیز دیگر لازم نیست برای دراختیار داشتن فضای بیشتر با کشتی‌های بزرگ در مقابل میدان «سنت مارک» در این شهر تاریخی رقابت کنند چرا که بر اساس قوانین جدید، کشتی‌های بزرگ با وزن بیش از هزار تن از این پس اجازه تردد در برخی مناطق را ندارند.

  ساکنان ونیز و فعالان محیط زیست مدت‌هاست نسبت به تردد کشتی‌های بزرگ تفریحی در منطقه تاریخی و شکننده شهر ابراز نگرانی می‌کنند و در رفراندوم غیررسمی که در ماه ژوئن برگزار شد، حدود ۹۹ درصد از ۱۸ هزار بومی شهر ونیز از قانون ممنوعیت عبور کشتی‌های بزرگ حمایت کردند.

  «لوئیجی برونیارو» شهردار ونیز اعلام کرد: این طرح پاسخی به نیازهای ساکنین، صنعت گردشگری پرسود شهر و همچنین گروه‌هایی است که نسبت به آسیب به بخش‌ها و کانال‌های کم‌عمق هشدار داده بودند. ما می‌خواهیم به یونسکو و تمام جهان نشان دهیم که یک راه حل داریم. این طرح تمام شغل‌هایی را که با صنعت کشتی‌های تفریحی مرتبط است را در نظر گرفته است.

  روزانه حدود ۶۰ هزار گردشگر که از میزان جمعیت ونیز نیز بیشتر است از این شهر زیبا دیدن می‌کنند که در سال‌های اخیر صدمات زیادی را به ونیز که در فهرست میراث جهانی سازمان «یونسکو» نیز به ثبت رسیده، وارد کرده‌اند.

  گردشگران این شهر تاریخی را که سالانه میزبان حدود ‌۲۰ میلیون گردشگر است را یکی از زیباترین شهرهای جهان دانسته و به‌دلیل داشتن بناهای تاریخی ارزشمند به ونیز لقب «موزه‌ای در فضای باز» را داده‌اند.

 • نظرات() 
 • جمعه 19 آبان 1396


  پایان «مصادره» در ارمنستان
  فیلمبرداری بخش ارمنستان فیلم سینمایی «مصادره» به کارگردانی مهران احمدی، با حضور سفیر ایران در این کشور به پایان رسید.

  به گزارش روابط عمومی این پروژه، فیلمبرداری بخش ارمنستان این فیلم سینمایی در یک ماه گذشته ادامه داشت و در آخرین روز، عوامل «مصادره» میهمان سفیر ایران در این کشور شدند. پس از آن نیز، آخرین بخش‌های مربوط به این کشور، جلوی دوربین رفت.

  در این دیدار، مهران احمدی از حمایت‌های سفارت ایران برای ساخت فیلم در کشور ارمنستان تشکر کرد و گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان از روزهای ابتدایی پیش تولید فیلم در کنار عوامل تولید بود و در تمامی مراحل فیلمبرداری از اخذ مجوزهای مختلف تا انتخاب لوکیشن‌ها، اقامت گروه و تجهیزات فیلمبرداری کمک‌های زیادی کرد.

  سجادی، سفیر ایران در ارمنستان نیز با تاکید بر اینکه هنرمندان سفیران فرهنگی جمهوری اسلامی در خارج از کشور هستند، بیان کرد: هنرمندان با بهره‌گیری از استعداد ذاتی و خدادادی خود و از طریق ساخت فیلم، تئاتر، موسیقی، شعر و... ، فرهنگ و تمدن غنی ایرانی را به جهانیان عرضه می‌دارند و به نحو مطلوبی در پیشبرد دیپلماسی عمومی کشور نقش مهمی ایفا می‌کنند.

  او همچنین تاکید کرد: آقای ظریف به کارکنان دستگاه دیپلماسی موکدا توصیه کرده‌اند که توجه خاصی به هنرمندان کشور که معرف فرهنگ، تمدن، افتخار و غرور ایرانی هستند داشته باشیم.

  سفیر ایران سپس با بیان اینکه هنرمندان، ایثارگران فرهنگی و هنری کشور هستند، گفت: هنرمندان در عصه فرهنگ و هنر، پیشقراول اقدامات دولت‌ها در عرصه دیپلماسی عمومی هستند. ما سعی کردیم از روزهای ابتدایی شروع کار پروژه سینمایی «مصادره»، در کنار عوامل آن باشیم و مشکلات و مسائل را مدیریت کنیم تا مراحل تولید فیلم در ارمنستان دچار اختلال نشود.

  بر اساس این گزارش، در هفته‌های گذشته، تدوین فیلم سینمایی کمدی «مصادره» در حال انجام است تا فیلم در مهلت زمان مقرر به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر ارسال شود.

 • نظرات() 

 • آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic